Wybielanie zębów a spuchnięte dziąsła

Zmagasz się z problemem spuchniętych dziąseł i nie wiesz, czy możesz w tej sytuacji wybielać zęby? Obrzęk miękkich tkanek w jamie ustnej to jednoznaczny sygnał, że dzieje się coś niepokojącego. Przyjrzyjmy się jakie mogą być tego przyczyny i jak należy postępować.


Spis treści


Przyczyny spuchniętych dziąseł

Zdrowie jamy ustnej koncentruje się nie tylko na stanie zębów, ale także dziąseł, podniebienia i języka. Wszystkie te strefy mają na siebie wzajemny wpływ, dlatego dość często problemy z zębami mogą odbijać się na kondycji przyzębia. Tkanki wewnątrz jamy ustnej są wrażliwe, silnie ukrwione i unerwione, dlatego szybko reagują na stany patologiczne.

Szkorbut

Jedną z przyczyn spuchniętych dziąseł może być niedobór witaminy C. Szkorbut to choroba, która dawniej gnębiła m.in. marynarzy i więźniów pozbawionych dostępu do świeżych warzyw i owoców. Brak witaminy C w organizmie człowieka objawia się między innymi opuchnięciem i krwawieniem dziąseł.

Stany zapalne

Opuchnięte dziąsła są jednym z objawów stanów zapalnych. Ich bezpośrednią przyczyną są złogi płytki nazębnej gromadzące się poniżej linii dziąseł. Zaniedbanie higieny zębów sprzyja działalności bakterii, które wywołują obrzęk dziąseł i nieprzyjemny zapach z ust. Tkanki otaczające zęby stają się silnie zaczerwienione i wykazują wysoką wrażliwość na dotyk.

Opuchnięte dziąsła występują przy owrzodzeniach jamy ustnej. Ten problem zdrowotny także bywa wypadkową kilku innych negatywnych czynników, takich jak choroby układu odporności i schorzenia układu pokarmowego.

Paradontoza

Opuchnięte dziąsła to jeden z objawów przewlekłego schorzenia – paradontozy. To częsta dolegliwości jamy ustnej, a na jej przyczyny składają się zazwyczaj nieprawidłowa higiena zębów, indywidualne skłonności lub choroby współistniejące.

wybielanie zębów a spuchnięte dziąsła

Opuchnięte dziąsła z powodu ósemek

Obrzęk dziąseł w głębiej położonych miejscach jamy ustnej może być sygnałem, że właśnie wyrzynają się nam tzw. zęby mądrości, czyli ósemki. To nic groźnego, a w takiej sytuacji dobrze sprawdzają się doraźne metody łagodzenia opuchlizny. Ten proces niestety trzeba znieść, tak jak małe dzieci muszą przetrwać ząbkowanie. Jeśli jednak pojawienie się ósemek przedłuża się, a dolegliwości pogarszają – skonsultuj się z dentystą. Szczękościsk czy inne problemy z ruchomością stawu skroniowo-żuchwowego, mogą być spowodowane zatrzymaniem zęba. 

Istnieje kilka sprawdzonych domowych sposobów na spuchnięte dziąsła. Zioła i naturalne wyciągi roślinne wykazują działanie przeciwzapalne i ściągające:

  • płukanie ust letnim naparem z rumianku lub szałwii
  • miejscowe stosowanie wody utlenionej
  • antybakteryjny płyn do płukania jamy ustnej

Nie mając w domu powyższych, możemy posłużyć się płukanką na bazie wody i soli lub sody oczyszczonej. Takie roztwory wykazują działanie antyseptyczne.

Sprawdź także >> Wybielanie zębów - fakty i mity

Czy wybielanie zębów może powodować opuchnięcie dziąseł?

Bolesne dolegliwości dziąseł mogą zostać wywołane przez wybielanie zębów, gdy zastosowany preparat zawiera nadtlenek wodoru. Ta substancja może wywoływać podrażnienia oraz nadwrażliwość.

Dostępne w naszym sklepie produkty do wybielania zębów są całkowicie bezpieczne i nie powodują negatywnych reakcji. Możesz ich używać bez obaw! Zestaw wybielający zęby z nakładką Teeth Whitening Gel KIT zawiera formułę PAP, która jest łagodna dla dziąseł.

Spuchnięte dziąsła - czy można wybielać zęby?

Zastanawiasz się, czy wybielanie zębów ma wpływ na zjawisko spuchniętych dziąseł? Jeśli zmagasz się z opisanymi dolegliwościami dziąseł - koniecznie skonsultuj się ze specjalistą. Prawdopodobnie lekarz zaleci w pierwszej kolejności zastosowanie środków łagodzących, by zredukować stany zapalne. Higienizacja zębów jest jedną z najlepszych metod leczenie i zapobiegania paradontozie.W przypadku osłabionego szkliwa warto zastosować dostępne metody remineralizacji. Odbudowa szkliwa jest możliwa dzięki preparatom zawierającym fluor i hydroksyapatyt.

Gdy Twoje dziąsła powrócą do dobrej kondycji i lekarz potwierdzi dobry stan jamy ustnej, możesz wypróbować wygodną i bardzo precyzyjną metodę aplikowania substancji wybielającej zęby. Pisak wybielający zęby LuxWhite Touch-up PEN jest bardzo poręczny, a końcówka w postaci pędzelka ułatwia nakładanie żelu. 

Kolejnym sposobem na metamorfozę uśmiechu bez skutków ubocznych, są paski wybielające zęby Teeth Whitening Strips. Tu również zastosowano innowacyjną formułę PAP, która nie zawiera substancji podrażniających. 

 

Bibliografia:

I. Chapple, F. Van der Weijden, C. Doerfer, D. Herrera, L. Shapira, D. Polak, P. Madianos, A. Louropoulou, i inni, Primary prevention of periodontitis: managing gingivitis [w:] Journal of Clinical Periodontology 29 January 2015

T. Newman, J. Archibald, Causes and treatment of gingivitis [w:] Medical News Today, 30 November 2023

M. Rathee, P, Jain, Gingivitis [w:] National Library of Medicine (dostęp: 03.10.2024).

Komentarze o: Wybielanie zębów a spuchnięte dziąsła zobacz: wszystkie komentarze

Twój komentarz może być pierwszy.

Pokazuje 0-0 z 0 komentarzy
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj komentarz